"Здоров'я - не все,але без здоров'я -нічого." Сократ

31.03.2020

 Здоров'я дітей - одне з основних джерел щастя, радості і повноцінного життя батьків, вчителів, суспільства в цілому. За останнє роки чітко спостерігаються такі фактори, які впливають на стан здоров'я дітей, а саме: зростання навчального навантаження, вільний час діти все більше проводять за переглядом фільмів, за комп'ютерними іграми. Усе це призводить до гіподинамії, порушення постави, порушення зору та інших порушень. У сучасних умовах насамперед дошкільний заклад і сім'я закладають основи здорового способу життя у дітей. Саме батьків та вихователів закладу мають допомогти дитині якомога раніше зрозуміти цінність здоров'я, спонукати дитину самостійно й активно формувати, зберігати і примножувати своє здоров'я.

Карта досягнень дошкільника розвитку рухової сфер:

  3-4 роки. Малюк вміє:

* стояти з заплющеними очима (15 сек): стопа по прямій лінії, носок лівої ноги примикає до п'яти правої;

* пройти по гімнастичній лаві;

* присісти 6 разів підряд в рухливому темпі;

* перестрибнути з місця через перешкоду (висота 5 см);

* малюк вміє підкидати та ловити м'яча двома руками (3-4 рази підряд).

  4-5 років. Дитина вміє:

* стояти на одній нозі з відкритими очима (15 сек);

* переступати через рейки гімнастичної драбини (висота від підлоги 20 см);

* робити вправу «велосипед»;

* підлізати під резинку боком не торкаючись підлоги руками (резинка на рівні 50 см від підлоги);

* дитина вміє відбивати м'яча від землі однією рукою 5 разів підряд.

 5-6 років. Дитині під силу:

* стояти на одній нозі з закритими очима (15 сек);

* пройти по лаві, переступити м'яч;

* нахилятися тулубом вперед, 6 разів підряд (з положення лежачи на спині);

* бігати з подоланням перешкод; оббігати кеглі пролізати в обруч, перестрибувати через перешкоди;

* дитині під силу відбити м'яча від землі однією рукою 10 разів підряд .

  На сьогоднішній день у багатьох дітей спостерігається відхилення в стані здоров'я та розвитку. Саме тому , профілактика та корекція таких відхилень є досить актуальними. В наш часто серед дітей зустрічається така проблема ,як плоскостопість .

Яким чином можна встановити плоскостопість у дитини в домашніх умовах? 

  Все дуже просто. Необхідно взяти білий аркуш паперу, намастити стопи дитини маслом, попросити малюка стати на папір і постояти протягом однієї хвилини. Після того уважно роздивитися відбитки, які утворилися. У тому випадку ,якщо Ви побачили ,що відбилася вся стопа або її лише середня частина ,то це говорить про можливу плоскостопість у Вашої дитини.

  Діагноз «плоскостопіть у дитини» може поставити тільки лікар-ортопед і не раніше , ніж дитині виповниться 4-5 років. Плоскостопість є небезпечною ,так як деформація стопи чинить безпосередній вплив на організм дитини , порушуючи ресорну і амортизаційну функції стопи. Коли дитина вуконує якийсь рух ,то вібрація при цьому передається внутрішнім органам ,що призводить до порушення їх функціонування і роботи. Наприклад ,вібрація хребта та головного мозку дитини може призвезти до виникнення головного болю,швидкої стомлюваності,загальної слабкості і нездужання ,а також зниження працездатності.

  Саме тому, щоб уникнути винекнення та розвитку плоскостопості у дитини ,необхідно проводити профілактику плоскостопості.

Профілактика включає:

-носіння правильно взуття( з натурального та еластичного матеріалу, яке має невеликий каблук, підошва повинна легко згинатися бути еластичною та прицьому не дуже тонкою). Непотрібно використовувати взуття яке хтось носив, якщо воно і має гарний вигляд(бо стопа дитини може набути дефектів чужої стопи);

-при вже наявній плоскостопості рекомендовано після консультації спеціаліста ортопедичне взуття та устілки, які підбераються індивідуально;

-виконання спеціального комплексу вправ (ходіння по похилій площині або по поперечній , перекочуючи м'ячика ногою в положенні сидячи, ходіння на палицях, а також на зовнішніх краях стопи). Корисно захоплювати пальцями ніг дрібні предмети ,які лежать на підлозі;

- ефективним є лікувальний масаж. Крім цього ,для недопущення розвитку плоскостопості можна застосовувати щоденні теплі ванни з морською сіллю.

-займатися плаванням.

  Формування правильної постави і стоп у дітей - є однією з важливих завдань, як для батьків, так і для фахівців. Нерідко плоскостопість є однією з причин порушення постави.

Нормальна або правильна постава характеризується:

  • тулуб та голова розташована на одній вертикалі ,перпендикулярні до площини опори;
  • вигини хребта(шийний, грудний, поперековий)виражені не сильно;
  • плечі розпрямлені й трохи опущені;
  • лопатки розташовані симетрично й притиснуті до ребер;
  • живіт плоский або злегка випуклий.

Постава - це звичне положення тіла людини під час ходьби, стояння, сидіння чи роботи.

Яким чином можна виявити порушення постави у дитини ?

   Для визначення постави проведіть візуальні обстеження положення лопаток, рівня плечей, положення голови( попередньо роздягнута до пояса людина стає спиною до обстежуваного). Обстеження доповнюється визначенням глибини шийного й поперекового вигинів. Для цього підійдіть до стіни і станьте так, щоб п'яти, литки ніг, сідниці та спина щільно прилягали до неї. За правильної постави глибина вигинів буде однаковою - 4-5 см.

   Сутулість найчастіше починає розвиватися в період навчання в дошкільному закладі (дітей ясельного віку лише 0,32%,у молодших і старших дошкільнят показник зростає до 2,63%,в школярів від 7-15років сягає 12,2%). Особливо це простежується під час сидіння, коли дитина не спирається ногами об підлогу. Вона починає сутулитися, унаслідок чого м'язи припиняють посилати сигнали про зміни положення тіла. Тому діти не відчувають ,коли їм потрібно розправлятися.

  До основних симптомів порушення постави відносяться порушення конфігурації хребта і різноманітні дисфункції нервової системи та внутрішніх органів:

  • видима деформація хребта, відчуття болю;
  • порушена конфігурація грудної клітини;
  • асиметрія шкірних складок на ногах і сідницях у дітей;
  • обертальне зміщення хребців довкола вертикальної осі;
  • м'язовий валик у поперековій області;
  • порушення роботи серця, легенів, шлунка, кишечника;
  • дисфункції головного мозку, обумовлені порушенням кровопостачання при шийному сколіозі;
  • плоскостопість;
  • порушення ходи.

  Різні порушення постави негативно позначаються на роботі внутрішніх органів ,погіршують обмін речовин.

  Лікування порушення постави повинно бути комплексним ,регулярним і тривалим -до завершення росту хребта. Застосовують:фізичні вправ та спеціальні тренування зміцнюють м'язи і зв'язки ;роблять масажу та електростимулюють м'язи тулуба; значний ефект мають лікувальне плавання; фізіотерапія та водолікування; режим розвантаження хребта; загальнозміцнювальна терапія; режим праці та відпочинку.

Хворим з порушенням постави не можна:

- робити різкі рухи, стрибати з висоти;

- піднімати, а тим паче переносити на значні відстані речі вагою понад 5 кг;

- більше 30 хв. ходити пішки; їздити на велосипеді та грати у футбол, баскетбол; стрибати через скакалку, займатися бігом;

- висіти і виконувати будь-які вправи на перекладині;

- лікуватися без нагляду лікаря з допомогою мануальної терапії, оскільки внаслідок застосування сили на дитячому, ще не сформованому хребті, хвороба швидко прогресуватиме.

-категорично протипоказані заняття акробатикою, художньою гімнастикою, боротьбою, важкою атлетикою.

Підготувала вчитель-реабілітолог КУ "ІРЦ ЗСР" : Панасюк М.В.

КУ "Інклюзивно-ресурсний центр Заболоттівської селищної ради"
Всі права захищені 2020
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати