Застосування масажу для дітей.
Загальні показання та протипоказання до застосування масажу для дітей.
Масаж для дітей різного віку - ефективний метод лікування багатьох захворювань, а для дітей грудного віку в поєднанні з фізичними вправами і загартовуванням - невід'ємна частина їхнього фізичного виховання.
Масаж сприяє правильному фізичному розвитку дитячого організму, поліпшенню тургору шкіри; нормалізації функції шлунково-кишкового тракту; при слабкості м'язів черевного преса, метеоризмі сприяє звільненню кишечника від газів; сприятливо впливає на психоемоційну сферу дитини, у збудливих, нервових дітей нормалізує поведінку, сон.
Особливо необхідний масаж дітям з поганим апетитом, малорухливим, недоношеним, що знаходяться на штучному вигодовуванні, з ослабленими м'язами, дітям, які мають якісь відхилення в стані здоров'я або фізичному розвитку, а також ослабленим після перенесених захворювань.
Показання до масажу дітям при хворобах:
- в ранньому віці - рахіт, гіпотрофія, вроджена гідроцефалія (підвищений внутрішньочерепний тиск), пупкова грижа, пневмонія, невротичні реакції;
- переважно в старшому віці - ревматизм (в міжприступному періоді), вади серця, пневмонія, бронхіальна астма, бронхіт, хвороби обміну речовин (ожиріння, цукровий діабет легкої та середньої тяжкості), після перенесених інфекційних захворювань, захворювання суглобів;
- в ортопедії - патологічна постава (сутулість, кругла спина, плоска і кругловигнута спина), кіфоз, сколіоз, вроджена м'язова кривошия, вроджений вивих стегна, вроджена клишоногість, плоскостопість, воронкоподібна грудна клітка;
- в хірургії і травматології - після операцій при бронхоектатичній хворобі, воронкоподібній грудній клітці, апендектомії, грижосіченні, після переломів кісток кінцівок, тазу, хребта, при ушкодженнях менісків і зв'язкового апарату колінного суглоба;
- в неврології - дитячий церебральний параліч, спадкові нервово-м'язові захворювання (міопатія, невральна аміотрофія, міотонія), нічне нетримання сечі, неврит, поліневрит, мієліт, травматична енцефалопатія, поліомієліт, травми периферичних нервів, що супроводжуються млявими парезами, паралічами.
Протипоказання до застосування масажу у дітей:
- хвороби крові злоякісного характеру, гемофілія;
- злоякісні пухлини (до їх радикального лікування);
- активна форма туберкульозу;
- остеомієліт;
- обширні шкірні прояви ексудативного діатезу;
- тяжкі форми гіпотрофії (атрофії);
- гнійні та інші гострі запальні захворювання шкіри, лімфатичних вузлів, м'язів, кісток;
- захворювання, що супроводжуються ламкістю кісток і болем в них, важкі форми рахіту, гнійні та інші
гострі артрити, туберкульоз кісток і суглобів; - вроджені вади серця, що протікають з вираженим ціанозом і розладом компенсації;
- різні форми геморагічного діатезу;
- гострий нефрит;
- гострий гепатит;
- обширні пупкові, стегнові, пахові і мошоночні грижі зі значним випаданням органів черевної порожнини або вираженою схильністю до ущемлення.
Наш багаторічний досвід переконав в можливості появи негативних результатів, погіршення стану здоров'я при проведенні масажу тільки на основі знання, навіть відмінного, техніки масажу, але без урахування клінічних особливостей захворювання, віку дитини, при застосуванні прийомів, протипоказаних при даному захворюванні.
Слід пам'ятати, що погана переносимість масажу можлива у випадках, коли його застосовують методично неправильно, при передозуванні, особливо в грудному та ранньому дитячому віці, при неправильному поєднанні з іншими процедурами.
Не можна масажувати дитину, що плаче. Причинами негативного ставлення немовляти до процедури крім вищевказаних можуть бути холодні руки масажиста, відчуття голоду (безпосередньо перед черговою годівлею), болі в животі, викликані метеоризмом, нездужання на початку захворювання, інтенсивні прийоми, що викликають больові відчуття.
Масаж для грудничка: як уникнути плоскостопості?
Всім відомо, що масаж дуже позитивно впливає на стан здоров'я і самопочуття малюка. Крім цього, масаж вважається дуже хорошою профілактикою багатьох дитячих захворювань, в тому числі і плоскостопості.
Для дітей дуже корисним в плані профілактики розвитку плоскостопості є масаж стоп. Крім цього, такий масаж сприяє доброму розвитку крихти, а також прекрасно зміцнює опорно-руховий апарат дитини.
Крім цього, подібний масаж впливає на тонус м'язів і поліпшує кровообіг.
Масаж стоп дитини має деякі особливості, оскільки ніжка малюка відрізняється від ноги дорослого. Виконуючи масаж стоп дитині необхідно враховувати те, що крихітка має ще не зміцнілі кісточки на ніжках, а також досить слабкі м'язи.
Дитина перших років життя володіє стопою, яка здається плоскою. Причиною цьому є той факт, що у виїмці зводу дитячої стопи мається жировий прошарок.
На сьогоднішній день, дуже часто у дітей діагностують різні проблеми в розвитку стопи. Масаж стоп дитини допомагає позбутися багатьох проблем у розвитку стопи.
Ніжний масаж стоп крихти можна починати робити з двомісячного віку. Такий масаж виконується за допомогою техніки погладжування, великим пальцем малюючи цифру вісім на стопі крихти.
Такий масаж найкраще робити щодня.
При виконанні масажу стоп необхідно стежити за тим, щоб дитині це подобалося, і вона була у хорошому настрої.
Масаж не варто робити після прийому їжі або на голодний шлунок. Найкращим часом для виконання масажу вважається час за дві години до сну.
Після чотиримісячного віку крім погладжування можна починати застосовувати розтирання і натискання.
Також дуже корисним є прийом масажу у вигляді прихлопування. Такий прийом покращує циркуляцію крові в організмі дитини. По закінченню масажу, стопи необхідно легенько погладити.
Регулярний і правильний масаж стоп малюка буде сприяти їх правильному формуванню, а також буде гарною профілактикою розвитку плоскостопості.
Вплив масажу на дитячий організм.
Лікувальна фізкультура та масаж роблять різнобічний вплив на дитячий організм. Механізм впливу - такий же, як у дорослих.
У дитини, особливо грудного віку і в перші роки життя, поверхня шкіри по відношенню до маси тіла значно більше, ніж у дорослих. Тому під час масажу в ЦНС направляється великий потік імпульсів.
Психологи, педагоги звернули увагу на те, що перші мовні реакції у дитини виникають при погладжуванні ніг і живота.
Масаж і фізичні вправи сприятливо впливають на фізичний і нервово-психічний розвиток дітей раннього віку, сприяють своєчасному виникненню рухових навичок і їх послідовному вдосконаленню.
Зміцнюючи організм і сприяючи загальному розвитку, масаж і фізичні вправи допомагають попередити захворювання.
Масаж для дітей від 1,5 до 3 міс.
У цьому віці тонус м'язів рук і ніг підвищений і виявляються деякі вроджені рефлекси. Тому проводять тільки легке погладжування, розтирання і деякі рефлекторні рухи, що виникають у відповідь на спеціально вироблені роздратування, що викликають прояви вроджених рефлексів (підошовний, спинний, ножний та ін.)
1. Масаж рук. ВС (вихідний стан) - на боці, ногами до краю стола. Погладжування: лівою рукою піднімають догори руку дитини, долонею правої руки проводять погладжування від кисті до плеча (6-8 разів).
2. Масаж живота. ВС - на спині. Погладжування: долонею однієї руки або долонями обох рук по ходу годинникової стрілки проводять кругове погладжування живота (5-6 разів).
3. Масаж ніг. ВС - на спині, ногами до краю стола. Погладжування: злегка притримуючи однією рукою ноги дитини за стопи, проводять долонею іншої руки поглажування по зовнішній і задній сторонах гомілки і стегна (4-6 разів).
Не можна масажувати внутрішню поверхню стегна.
4. Рефлекторна вправа - розгинання хребта (спинний рефлекс). ВС - на боці, ногами до краю стола. Розгинання викликають, проводячи двома пальцями по обидва боки хребта в напрямку від сідниць до плечового поясу (по 2-3 рази в положенні на правому боці і на лівому).
5. Масаж спини. Застосовують для дитини з 2-місячного віку. ВС - на животі, ногами до краю стола. Погладжування: проводять погладжування спини по напряму від сідниць до шиї двома пальцями рук або тильними поверхнями кистей обох рук (4-6 разів).
6. Рефлекторна вправа - піднімання голови (рефлекс положення). ВС - на животі, ногами до краю стола. Дитину піднімають над столом на правій долоні, витягнуті ноги його підтримують лівою рукою знизу за стопи і нижні частини обох гомілок. При цьому відбувається рефлекторне відхилення голови назад і розгинання спини (1-2 рази).
7. Масаж стоп. ВС - на спині, ногами до краю стола:
а) погладжування і розтирання пальців стопи: долонями обох рук обхоплюють кожний палець стопи окремо й проводять погладжування (4-5 разів), а потім розтирання (2-3 рази);
б) погладжування стопи: підтримуючи вказівними пальцями обох рук злегка підняті стопи дитини, великими пальцями проводять погладжування стопи по тильній її стороні в напрямку від пальців до гомілковостопному суглобу і навколо етогосустава (4-6 разів).
8. Рефлекторна вправа - згинання та розгинання пальців стопи (підошовний рефлекс). ВС - на спині, ногами до краю стола. Однією рукою злегка піднімають ноги дитини, захопивши їх вище гомілковостопного суглоба, і вказівним пальцем іншої руки злегка надавлюють у кореня пальців на підошву дитини, чим викликають рефлекторне згинання пальців; потім проводять пальцем по зовнішньому краю стопи до п'яти, викликаючи рефлекторне розгинання пальців ноги (3-4 рази).
9. Рефлекторна вправа - пританцьовування (рефлекс ніг). ВС - дитину підтримують під пахви і ставлять на стіл спиною до себе. Від дотику до щільної поверхні ноги дитини рефлекторно випрямляються в колінних і тазостегнових суглобах (рис. 14) (4-6 разів).
Загальна тривалість заняття - 5-6 хв.
Масаж для дітей від 3 до 4 міс.
У цьому віці вже встановлюється рівновага тонусу м'язів - згиначів і розгиначів верхніх кінцівок, що дає можливість ввести в комплекс пасивні рухи для рук.
Дитині старше 3 міс. при масажі крім погладжування і розтирання вводять розминку.
1. Масаж рук. ВС(вихідний стан) - на боці, ногами до краю стола.
Погладжування: лівою рукою піднімають догори руку дитини, долонею правої руки проводять погладжування від кисті до плеча (6-8 разів).
2. Пасивна вправа - схрещування рук на грудях. ВС - на спині, ногами до краю стола.
Дитині дають обхопити великі пальці рук дорослого і проводять згинання його рук в ліктьових суглобах, схрещуючи їх на грудях . Слідом за цим розгинають руки дитини і відводять їх у сторони (4-6 разів).
3. Масаж живота. ВС - на спині, ногами до краю стола:
а) погладжування: долонею однієї руки або долонями обох рук по ходу годинникової стрілки проводять кругове погладжування живота (5-6 разів);
б) розтирання: проводять основою долоні однієї руки(2-3 рази).
Не можна масажувати область печінки (праве підребер'я).
4. Масаж ніг. ВС - на спині, ногами до краю стола:
а) погладжування: злегка притримуючи однією рукою ногу дитини за стопу, проводять долонею іншої руки поглажування по зовнішній і задній сторонах гомілки і стегна в напрямку від стопи до тазостегнового суглобу (6-8 разів);
б) розтирання: долонею проводять дрібні розтирання по зовнішній стороні гомілки і стегна в напрямку від стопи до тазостегнового суглобу (5-6 разів);
Не можна масажувати внутрішню поверхню стегна.
в) розтирання гомілки: вказівним і великим пальцями обох рук щільно обхоплюють гомілку дитини і одночасно виробляють енергійне кільцеве розтирання в напрямку від стопи до коліна (4-6 разів).
5. Рефлекторна вправа - поворот зі спини на живіт вправо і вліво. ВС - на спині, ноги прямі.
При утриманні дитини правою рукою за стопи, а лівою рукою за зігнуту в лікті праву руку малюка, шляхом повороту таза стимулюють поворот зі спини на живіт вліво.
Для повороту дитини вправо треба лівою рукою обхопити його стопи, а правою - зігнуту в лікті ліву руку малюка (1-2 рази в кожну сторону).
6. Масаж спини. ВС - на животі, ногами до краю стола:
а) погладжування: проводять пальцями рук або тильними поверхнями кистей обох рук;
б) розтирання: проводять середніми фалангами кистей рук, стиснутих в кулак (4-6 разів);
в) розминка: проводять кінцями II-V пальців (вказівного, середнього, безіменного, мізинця) обох рук у вигляді півкруглих рухів з помірним натиском (4-6 разів).
7. Рефлекторна вправа - розгинання хребта та ніг. ВС - на животі, ногами до краю стола.
Дорослий, підбиваючи одну руку під живіт, а іншою утримуючи за ноги, піднімає дитину над столом. При цьому відбувається розгинання хребта та ніг (2-3 рази).
8. Масаж стоп . ВС - на спині, ногами до краю стола:
а) погладжування стоп: підтримуючи вказівними пальцями обох рук злегка підняті стопи дитини, великими пальцями проводять поглажування тильної поверхні стопи у напрямку від пальців до гомілковостопного суглобу і навколо цього суглоба (4-6 разів);
б) розтирання пальців стопи: долонями обох рук обхоплюють кожний палець стопи окремо й проводять растиральні рухи (2-3 рази);
в) вібрація: напівзігнутими пальцями руки поплескують по стопі дитини (4-6 разів).
9. Рефлекторна вправа - відведення і приведення стоп. ВС - на спині, ногами до краю стола.
Пальцем правої руки проводять з легким натиском по краю і навколо стопи дитини, починаючи від великого пальця (відведення) та навколо всієї стопи, потім починаючи від мізинця і навколо всієї стопи (приведення) (2-4 рази).
10. Рефлекторна вправа - пританцьовування (рефлекс ніг). ВС - дитину підтримують під пахви і ставлять на стіл спиною до себе.
Від дотику до щільної поверхні ноги дитини рефлекторно випрямляються в колінних і тазостегнових суглобах (див. рис. 14) (4-6 разів).
Загальна тривалість заняття - 6-8 хв.
Масаж дітей від 4 до 6 місяців
У цьому віці, між 4-м та 5-м місяцем, вже нормалізується тонус м'язів нижніх кінцівок, і тому вводять пасивні вправи для ніг.
Зі зміцненням шийних м'язів до 4-місячного віку проявляються вже нові рефлекси (у вихідному положенні на спині - «політ»).
1. Масаж рук . ВП - на боці, ногами до краю столу:
а) погладжування: піднімають однією рукою вгору руку дитини, долонею іншої руки роблять погладжування від кисті до плеча (4-6 разів);
б) розтирання: виконують так само, але злегка зрушуючи шкіру.
2. Пасивна вправа - схрещування рук. ВП - на спині, ногами до краю столу.
Дитині дають обхопити великі пальці рук дорослого і виконують згинання рук її в ліктьових суглобах, схрещуючи їх на грудях .
Слідом за цим виконують розгинання рук дитини з відведенням їх в сторони (6-8 разів).
3. Масаж живота. ВП - на спині, ногами до краю столу:
а) погладжування: долонею однієї руки або долонями обох рук по ходу годинникової стрілки. Виконують кругове погладжування живота (5-6 разів);
б) розтирання косих і прямих м'язів живота. Виконують підставою долоні однієї руки (3-4 рази);
в) розминання. Виконують кінцями II-V пальців (2-3 рази).
4. Рефлекторна вправа - згинання голови, хребта і ніг у положенні дитини на спині - «політ» (рефлекс положення). ВП - на спині, ногами до краю столу.
Дорослий, взявши дитину під спину і сідниці, піднімає її на долонях над столом і утримує в висячому положенні. При цьому відбувається рефлекторне згинання тулуба, ніг і нахил голови вперед (1-2 рази).
5. Масаж ніг. ВП - на спині, ногами до краю столу:
а) погладжування і розтирання пальців стопи. Долонями обох рук обхоплюють кожен палець стопи окремо і виконують погладжування (4-5 разів), а потім розтирання (2-3 рази);
б) погладжування стопи. Підтримуючи вказівними пальцями обох рук трохи підняті стопи дитини, великими пальцями рук виконують погладжування стопи тильної її сторони в напрямку від пальців до гомілковостопного суглоба і навколо цього суглоба (4-6 разів);
в) погладжування гомілки і стегна. Злегка притримуючи однією рукою ногу дитини за стопу, виконують долонею іншої руки погладжування по зовнішній і задній сторонам гомілки і стегна в напрямку від стопи до тазостегнового суглоба (6-8 разів);
г) розтирання гомілки і стегна. Долонею виконують дрібні розтирання по зовнішній стороні гомілки і стегна (5-6 разів);
Не можна масажувати внутрішню поверхню стегна.
д) розтирання гомілки: вказівним і великим пальцями обох рук щільно обхоплюють гомілку дитини і одночасно виконують енергійне кільцеве розтирання в напрямку від стопи до колінного суглоба (4-6 разів);
е) розминання гомілки: виконують обхоплюючими рухами великого і вказівного пальців рук одночасно обома руками, але в різні сторони у напрямку від стопи до колінного суглоба (2-3 рази).
6. Пасивна вправа - «тупання». ВП - на спині, ногами до краю столу.
Обхоплюють долонями гомілки дитини, згинають її ноги в тазостегнових і колінних суглобах, після чого опускають поперемінно стопи на стіл (8-12 разів).
7. Пасивна вправа - згинання та розгинання ніг у тазостегнових суглобах. ВП-на спині, ногами до краю столу.
Обхоплюють одночасно обидві прямі ноги дитини та згинають та розгинають їх у тазостегнових суглобах (2-3 рази).
8. Рефлекторна вправа - поворот зі спини на живіт вправо і вліво. ВП - на спині, ногами до краю столу.
При утриманні дитини правою рукою за його прямі ноги, а лівою - за його зігнуту в лікті праву руку шляхом повороту тазу стимулюють поворот дитини зі спини на живіт вліво.
Для повороту дитини вправо треба лівою рукою обхопити ноги дитини, а правою - його зігнуту в лікті ліву руку (1-2 рази в кожну сторону).
9. Масаж спини і сідниць. ВП - на животі, ногами до краю столу:
а) погладжування: виконують двома пальцями рук , або задніми поверхнями кистей обох рук (4-6 разів);
б) розтирання: виконують середніми фалангами кистей рук, стислих в кулак (4-6 разів);
в) розминання: виконують кінцями II-V пальців (вказівного, середнього та безіменного, мізинця), у вигляді напівкружних , спіралеподібних рухів з помірним натиском (4-6 разів);
г) вібрація: виконують поплескування сідниць (2-3 рази).
10. Рефлекторна вправа - розгинання спини і ніг - «політ» (рефлекс положення). ВП - на животі, ногами до краю столу.
Дорослий підводить долоні рук під живіт або під груди дитини та піднімає його над столом. Відбувається рефлекторне розгинання тазостегнових суглобів і хребта при відхиленні голови назад (1-2 рази).
11. Масаж грудної клітини. ВП - на спині, ногами до краю столу:
а) погладжування: виконують долонями обох рук по обидві сторони від грудини у напрямку до пахв (4-6 разів);
б) розтирання: зігнутими двома або трьома пальцями обох рук одночасно масажують між ребрами по обидві сторони від грудини, не натискаючи на ребра (2-3 рази в кожному міжребер'ї);
в) поглиблення дихання. Грудну клітку щільно обхоплюють двома руками так, щоб великі пальці перебували на грудях під сосками. Долонями обох рук піднімають догори шкіру грудної клітини дитини, виконують кругові рухи, які розширюють грудну клітку. Прийом проводять в повільному темпі (4-6 разів).
12. Пасивна вправа - поперемінне згинання та розгинання рук. ВП - на спині, ногами до краю столу.
Дитині дають обхопити великі пальці рук дорослого і виконують згинання та розгинання рук дитини в ліктьових і плечових суглобів; при згинанні однієї руки розгинають іншу (6-8 разів).
13. Пасивна вправа - присідання. ВП - на спині, ногами до краю столу.
Притримуючи руки дитини вище кисті, відводять випрямлені руки в сторони і, злегка потягуючи їх спонукають дитину сісти (2-3 рази).
14. Рефлекторна вправа - поворот зі спини на живіт вправо і вліво. ВП - на спині, ногами до краю столу.
При утриманні дитини правою рукою за випрямлені ноги, а лівою - за зігнуту в лікті праву руку дитини, шляхом повороту тазу стимулюють поворот зі спини на живіт вліво.
Для повороту дитини вправо треба лівою рукою обхопити ноги дитини, а правою - його зігнуту в лікті ліву руку (1-2 рази в кожну сторону).
15. Пасивна вправа - згинання та розгинання ніг поперемінно і разом. ВП - на спині, ногами до краю столу.
Обхоплюють прямі ноги дитини у нижніх частинах гомілок і виконують почергове згинання та розгинання ніг в колінних і тазостегнових суглобах - спочатку повільно, потім прискорюючи до бігу (6-8 разів).
Потім проводять згинання обох ніг і їх розгинання (4-6 разів).
16. Пасивна вправа - підведення дитини на ноги. ВП - на животі, ногами до краю столу.
Давши дитині обхопити вказівні пальці дорослого, злегка відводять дитячі руки, зігнуті в ліктях, назад. Підтримуючи дитину під лікті, спонукають його піднятися - спочатку на коліна, потім на ноги (2-3 рази).
17. Масаж стоп . ВП - на спині, ногами до краю столу:
а) погладжування і розтирання пальців стопи: долонями обох рук обхоплюють кожен палець стопи окремо і виробляють погладжування (4-5 разів), потім розтирання (2-3 рази);
б) погладжування і розтирання стопи. Підтримуючи вказівними пальцями обох рук трохи підняті стопи дитини, великими пальцями рук виробляють погладжування стопи тильної її сторони в напрямку від пальців до гомілковостопного суглоба і навколо цього суглоба (4-6 разів), потім так само розтирають (2-3 рази);
в) вібрація стопи. Постукують пальцями підошовну поверхню стопи (4-6 разів).
18. Активна вправа - переступання. ВП - дитину ставлять до дорослого. Підтримуючи малюка обома руками під пахви, спонукають його до переступання, і він робить 3-6 кроків (мал. 33).
Загальна тривалість заняття - 8-10 хв.
Масаж дітей від 6 до 9 місяців
У цьому віці наростає розвиток довільних рухів, і в комплекс включають активні вправи, які підготовляють дитину до повзання, сидіння і стояння.
1. Пасивна вправа - піднімання прямих рук і кругові рухи в плечових суглобах. ВП - на спині, ногами до краю столу. Малюк обхоплює руками великі пальці дорослого.
Дорослий піднімає прямі руки дитини і здійснює кругові рухи в плечових суглобах в обох напрямках: знизу вгору і зверху вниз (4-6 разів).
2. Масаж живота. ВП - на спині, ногами до краю столу:
а) погладжування: долонею однієї руки або долонями обох рук виконують кругове (по ходу годинникової стрілки) погладжування (5-6 разів);
б) розтирання: виконують підставою долоні однієї руки (2-3 рази).
Не можна масажувати область печінки (праве підребер'я).
3.Пасивна вправа - піднімання прямих ніг. ВП - на спині, ногами до краю столу. Обхопивши гомілки дитини так, щоб великі пальці рук були на задній поверхні гомілки, фіксуючи іншими пальцями коліна, піднімають прямі ноги дитини до вертикального положення і опускають їх (4-6 разів).
4. Масаж стоп . ВП - на спині, ногами до краю столу:
а) погладжування і розтирання пальців стопи. Долонями обох рук обхоплюють кожен палець стопи окремо і виконують погладжування (4-5 разів), потім розтирання (2-3 рази);
б) погладжування і розтирання стопи. Підтримуючи вказівними пальцями обох рук трохи підняті стопи дитини, великими пальцями рук виконують погладжування стопи тильної її сторони в напрямку від пальців до гомілковостопного суглоба і навколо цього суглоба (4-6 разів), потім так само розтирають (2-3 рази);
в) вібрація стопи. Постукують пальцями підошовну поверхню стопи (4-6 разів).
5. Пасивна вправа - кругові рухи ніг у тазостегнових суглобах. ВП - на спині, ноги зігнуті в колінних суглобах і підняті. Дорослий підтримує ноги за стопи і виробляє кругові рухи в тазостегнових суглобах по черзі в обидві сторони (4-6 разів).
6. Рефлекторна вправа - поворот зі спини на живіт вправо і вліво. ВП - на спині, ноги прямі. При утриманні дитини правою рукою за стопи, а лівою - за зігнуту в лікті праву руку дитини шляхом повороту тазу стимулюють до повороту зі спини на живіт вліво. Для повороту дитини вправо треба лівою рукою обхопити стопи дитини, а правою - його зігнуту в лікті ліву руку (1-2 рази в кожну сторону).
7. Пасивна вправа - відведення плечей назад до зведення лопаток.
ВП - на животі, ногами до краю столу. Малюк обхоплює вказівні пальці дорослого, при цьому дитячі руки звернені долонними поверхнями до її грудей. Дорослий відводить руки малюка назад до зведення лопаток (1-3 рази).
8. Пасивна вправа - згинання та розгинання ніг. ВП - на спині, ноги зігнуті в колінних суглобах, стопи на столі. Згинання та розгинання ніг, не відриваючи стопи від поверхні столу (3-5 разів).
9. Активна вправа (з допомогою дорослого) - повзання. ВП - на животі, ногами до краю столу. Перед дитиною кладуть яскраву іграшку.
Дорослий фіксує рукою стопи дитини, ноги якого зігнуті в колінних і тазостегнових суглобах. Якщо дитина при цьому самостійно не пересувається вперед, то дорослий, підклавши свою ліву руку під груди дитини, сам просуває його вперед (4-6 разів).
Загальна тривалість заняття.- 8-10 хв.
Правила проведення масажу у дітей
Техніка, прийоми виконання масажу дітям - такі ж, як і дорослим, проте методика більш щадна, оскільки шкіра у дітей неясна, вони легко збудливі.
Масаж не повинен викликати або посилювати больові відчуття.
Особливість масажу для дітей грудного і молодшого дошкільного віку - обов'язкове поєднання його (в кожній процедурі) з фізичними вправами.
Проводять масаж в провітреному приміщенні при температурі повітря не нижче +20 ° С, грудним дітям-не нижче +22 ° С.
Після масажу дітей раннього віку слід одягнути в теплу білизну і дитина повинна відпочити.
Масаж проводять через 1-1,5 год після годування або між годуваннями.
Не можна масажувати дітей перед сном.
Тривалість процедури - від 5-8 до 30 хв (в залежності від віку і кількості охоплених областей тіла).
На курс лікування призначають 10-15 процедур; при дитячому церебральному паралічі, млявих парезах, сколіозі, кіфозі - до 20-25 процедур, щодня або (найчастіше) через день.
Перерву між повторними курсами визначають індивідуально, але вона повина бути не менше 10-15 днів.
Загальний масаж дітям грудного і молодшого дошкільного віку призначають у поєднанні з фізичними вправами через день, тривалістю не більше 30 хв.
При масажі дітям, як правило, не слід користуватися мазями, кремами. При жирній шкірі, підвищеній пітливості дитини шкіру його припудрюють тальком; при сухій шкірі дитини масажист змащує свої руки гліцерином, олією (для грудних дітей - прокип'яченою), дитячим кремом або припудрує шкіру дитини тальком.
Масаж ефективний при максимальному розслабленні м'язів у дитини.
Дозування масажних прийомів і інтенсивність їх виконання повинні наростати поступово.
Масаж грудей, живота, спини, кінцівок для посилення лімфо-і кровообігу, поліпшення венозного відтоку проводять по ходу лімфатичних і кровоносних судин в напрямку струму крові й лімфи:
- на руках рухи направляють від пальців до пахвової западини;
- на ногах - від пальців до пахової області;
- на грудях - від грудини в обидві сторони до пахвової западини;
- у верхній і середній частинах спини - від хребта до пахвової западини;
- в попереково-крижовій області - в напрямку до пахової області;
- на шиї, голові - вниз до підключичної області;
- на животі рухи направляють за годинниковою стрілкою навколо пупка і далі, розширюючи, до бічної поверхні тіла.
Не можна масажувати пахвову западину, пахову область, пупок, соски, статеві органи, внутрішню поверхню стегон - щоб уникнути прояву сексуальних рефлексів; у грудних дітей - також і область печінки і суглоби.
Сучасною основою масажу служить клініко-фізіологічний підхід при виборі методики з урахуванням причини захворювання, особливостей перебігу патологічного процесу, функціонального стану нервової системи, віку дитини, знання дії прийомів.
Тому методика масажу при кожному захворюванні має специфічні особливості.
Так, наприклад, при спастичних паралічах у дітей, які страждають дитячим церебральним паралічем, масажні прийоми для спастичних м'язів повинні носити переважно характер легких погладжувань, розтирань, вібрації.
Для м'язів-антагоністів можна застосовувати всі прийоми, крім глибокого розминання, і потрібно прагнути не посилювати спастичні прояви, досягати розслаблення.
При млявих парезах, паралічах (наприклад, при поліомієліті) масаж повинен бути більш енергійним і тривалим, із застосуванням всіх прийомів.