Щоб гарненько розмовляти, треба з пальчиками грати!
Пальчикова гімнастика - це ігрові вправи для розвитку дрібної моторики ( мається на увазі розвиток рухливості пальців та кистей рук дитини). У наш час науково доведено, що розвиток мовлення дитини пропорційно залежить від слухняності (тонусу, сили, точності) рухів пальців рук. Саме тому такі тренування набувають особливого значення у корекційнй роботі з розвику мовлення.
У чому ще користь пальчикової гімнастики?
Під час виконання даних вправ у дітей розвивається мимовільна увага, пам'ять, а також відчуття темпу та ритму мовлення і формуються навички самоконтролю.
Багато з цих вправ проводилось ще нашими пращурами. Вони були не як науково визнані розвивальні, а як розважальні. І саме тому, що вони цікаві дитині і корисні, - ці вправи дійшли до нас у вигляді творів усної народної творчості: дитячих ігор, віршів, потішок та лічилок, що супроводжуються рухами пальців рук.
Сьогодні ці вправи опрацьовані, доповнені та зведені у систему. Тепер вони, крім розваг, покликані до стимулювання інтенсивного розвитку мовлення дитини і включають:
- віршовані та невіршовані пальчикові вправи, лічилки та потішки; Веселі ігри для пальчиків; Ігри з тіньовими фігурами;
- ігри і малювання мотузкою;
- ігри з дрібними предметами (фантиками, гудзиками, камінцями, горішками, паличками тощо);
- різні графічні ігрові вправи (малювання по клітинках, з'єднання крапочок, малювання візерунків тощо);
- ліплення з пластиліну, глини та інших матеріалів;
- ігри з мозаїкою та конструкторами;
Саме тому логопеди завжди приділяють пальчиковій гімнастиці багато уваги і радять регулярно проводити її з дитиною. Тим більше, що це не потребує багато часу, але приноситть багато користі.